New Year’s Resolution

New Year's Resolution

Another one bites the dust, λοιπόν, και ήρθε η ώρα για τον απολογισμό της χρονιάς και για το New Year’s Resolution. Έχω χορτάσει, βέβαια, από resolutions κάθε χρόνο που σχεδόν ποτέ δε γίνονται πραγματικότητα, αλλά φέτος λέω να κάνω την έκπληξη στον εαυτό μου και να τηρήσω αυτά που θα υποσχεθώ (όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην εκτεθώ και στους αναγνώστες μας). Για να γίνει αυτό, όμως, θα πρέπει να προσέξω πολύ καλά τι θα μου υποσχεθώ. Δε θέλω να είναι άπιαστοι στόχοι, ούτε στόχοι που θα με αγχώσουν. Θέλω μάλλον να είναι στόχοι που θα με εμπνεύσουν και θα με κινητοποιήσουν.

Continue Reading

Ντύστε το σπίτι σας γιορτινά και μπείτε για τα καλά στο πνεύμα των Χριστουγέννων!

Ντύστε το σπίτι σας γιορτινά

από τα Χριστούγεννα και η ώρα που το σπίτι μας θα γεμίσει από την στενή και ευρύτερη οικογένεια πλησιάζει. Εκτός από τα βασικά που δημιουργούν τα κατάλληλο εορταστικό σκηνικό που θα μας βάλει στο κλίμα και θα μας γεμίσει χαρά και ελπίδα, το χριστουγεννιάτικο δέντρο δηλαδή, τους Αγιο-βασίληδες τα διακοσμητικά στολίδια και τα αναμμένα κεριά, μερικές πινελιές στο ντύσιμο του σπιτιού θα απογειώσουν το περιβάλλον μας και θα μας βάλουν στο κλίμα της γιορτής για τα καλά!

Continue Reading

Τα μυστικά για μελομακάρονα με σίγουρη επιτυχία

melomakarona

Σαν μητέρα και νοικοκυρά που σέβεται τον εαυτό της οφείλω να φτιάξω και φέτος μελομακάρονα για να μυρίσει το σπίτι κανέλα, πορτοκάλι, γαρύφαλλο, αλλά και για να πλάσουν και τα αγόρια μερικά που περιμένουν πώς και πώς τέτοιες ευκαιρίες για να κάνουν την κουζίνα μπάχαλο και να μαλώσουν σαν τα κοκόρια.
Εντάξει, δεν μπορώ να πω… δεν είμαι και καμία ακαμάτα και κάθε χρόνο κουτσά στραβά τα φτιάχνω και τα τρώμε τι…άλλο να κάνουμε; Επιστρατεύω, φυσικά, όλες τις συνταγές των διάσημων μαγείρων, αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις; Μεταξύ μας, όλο και κάτι θα πάει στραβά.

New mom alert!

New mom alert!

Παίρνω, λοιπόν, τον λόγο στο ελεύθερο βήμα που μου δίνει το Women Sparkle Stories για να πω δυο “κούβεντος” που έλεγε και ο αείμνηστος Παπαγιαννόπουλος στον “γαμπρό απ το Λονδίνο” Κώστα Βουτσά, για αυτά που βιώνω και να ξεθυμάνω λίγο η γυναίκα. Κοντεύουν 5 μήνες τώρα που έγινα μαμά! Νέα μαμά, λοιπόν, ενός μπέμπαρου με κάτι μαγουλάκια για φάγωμα!