Αποκλειστικός χρόνος

Αποκλειστικός χρόνος

Πριν καιρό, είχα ακούσει έναν πολύ γνωστό ψυχοθεραπευτή, ο οποίος δούλευε κυρίως με εφήβους, που τώρα μου διαφεύγει το όνομα του, να συστήνει στους γονείς, πριν τον επισκεφτούν να έχουν βάλει στη ρουτίνα της εβδομάδας μια έξοδο για χυμό ή σοκολάτα με το έφηβο παιδί τους. Αν δε βελτιωνόταν, αυτό που τους απασχολούσε, τότε μόνο έλεγε να το συμβουλευτούν.
Παραφράζοντας αυτό, λοιπόν, λέω σε γονείς με περισσότερα από ένα παιδιά, αν κάτι τους δυσκολεύει, πριν απευθυνθούν σε μένα, ας δοκιμάσουν να έχουν έναν αποκλειστικό χρόνο με το κάθε παιδί μέσα στη βδομάδα.
Γιατί όμως είναι τόσο σημαντικός αυτός ο αποκλειστικός χρόνος;

Παιδικό άγχος και covid

Παιδικό άγχος και covid

Η κόρη μου τελευταία παίζει συχνά το παιχνίδι όπου σκαρφαλώνει κάπου και μου ζητάει να τη σώσω. Το βράδυ καμιά φορά ξυπνάει λίγο τρομαγμένη. Πριν το Lock down είχαμε βγει μια βόλτα στη γειτονιά, και καθίσαμε σε ένα παγκάκι έξω από την παιδική χαρά που ήταν κλειστή με ταινίες. Μου είπε “Μαμά να φύγουμε από […]

Το φαγητό μπορεί να είναι και παιχνίδι;

Το φαγητό μπορεί να είναι και παιχνίδι;

Το αισθητηριακό παιχνίδι, αποδεδειγμένα πλέον από πολλές έρευνες, δεν είναι απλώς ωφέλιμο για την ανάπτυξη των παιδιών, είναι απαραίτητο! Εάν τα παιδιά αφεθούν ελεύθερα σε ένα περιβάλλον αποδοχής και ασφάλειας, με τα κατάλληλα ερεθίσματα γύρω τους, θα επιδιώξουν να παίξουν με όλες τις αισθήσεις τους, θα θελήσουν να μυρίσουν, να αγγίξουν με τα χέρια, με τα πόδια, με τη μύτη και συχνά με όλο τους το σώμα, να γευτούν και να πειραματιστούν πετώντας, ζουλώντας, ανακατεύοντας, και όχι μόνο!

Continue Reading

Θα σ’ αγαπώ ό,τι κι αν γίνει, ό,τι κι αν γίνει;

Θα σαγαπω ότι κι αν γίνει

Τα παραμύθια είναι ένας υπέροχος τρόπος για να περάσουμε μηνύματα στα παιδιά, πάντα ήταν. Αν αφεθούμε σ αυτά τα παραμύθια ίσως βρούμε κι εμείς αλήθειες που έχουμε ξεχάσει. Το δικό μας αγαπημένο είναι το “Θα σ’ αγαπώ ό,τι κι αν γίνει”  της Debi Gliori. Ένα πανέμορφο παραμύθι που παρουσιάζει κάτι που για τα παιδιά μας είναι (ή θα έπρεπε να είναι) αυτονόητο, για μας όμως; Μήπως κάπου χαθήκαμε, κάπου μπερδευτήκαμε; Ευτυχώς μας το υπενθυμίζει.. αρκεί να αφεθούμε και να το νιώσουμε.
Ακούγεται απλό… Διαβάζεις ένα παραμύθι και νιώθεις το νόημα του. Δεν είναι όμως πάντα εύκολο. Πολλά τα στερεότυπα, βαθιά τα παιδικά τραύματα του καθενός και μερικές φορές χρειάζεται πολύς πόνος για να ανακαλύψεις ότι αυτό ακριβώς ήταν που δεν πήγε καλά, ότι αυτή είναι η βαθιά αιτία που κρύβεται πίσω από τα περισσότερα προβλήματα μας, με τον εαυτό μας και με τους άλλους.