Γυαλιά ηλίου: οι τάσεις για το 2022

Γυαλιά ηλίου τάσεις 2022

Το γεγονός ότι περάσαμε κάπως απότομα στο καλοκαίρι και χάσαμε μια εποχή το νιώθω μόνο εγώ, ή είστε πολλοί που νιώθουμε το ίδιο; Το μόνο που θυμίζει άνοιξη είναι αυτά τα, δίχως σταματημό, φτερνίσματα που ακούς καθημερινά και μια έντονη εσωτερική ανάγκη να αγοράσεις γυαλιά ηλίου! Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν το λες και πολύ κουλ να κυκλοφορείς με μισόκλειστα μάτια σαν να το παίζεις ένα μυστήριο ερωτικό πλάσμα.

Αλλά ναι! Ήρθε αυτή η ωραία εποχή, που η μελισσούλα ψάχνει να βρει τον μελισσούλο και εμείς ψάχνουμε να βρούμε γυαλιά για να ντύσουμε το ωραίο προσωπάκι μας. Και εδώ έρχεται μια πολύ χρήσιμη συμβουλή φίλες μου. Τα γυαλιά ηλίου είναι μια σοβαρή επένδυση. Θα αγοράσουμε γυαλιά που θα αναδεικνύουν την προσωπικότητα και το στυλ μας, αλλά πριν απ’όλα, θα μας προστατεύουν! Υπάρχουν πολλές εκφυλιστικές ασθένειες που προκαλούνται στα μάτια από τον ήλιο. Για αυτόν τον λόγο, καλό θα ήταν να αγοράζουμε γυαλιά με φακούς που έχουν προστασία UV, αποκλειστικά και μόνο από καταστήματα οπτικών ειδών. Πρώτα, λοιπόν, να κοιτάμε τη ποιότητα του φακού και μετά την εμφάνιση.

Πάμε, όμως, τώρα στην εμφάνιση.  Γιατί πώς να το κάνουμε; Μια εικόνα χίλιες λέξεις, δε λένε;  Κάθε χρόνο οι τάσεις στη μόδα ανανεώνονται. Στις τάσεις αυτές, όπως πολύ καλά γνωρίζετε, συμπεριλαμβάνονται και τα γυαλιά. Μόνο που στα γυαλιά είναι πολλές και δεν περιοριζόμαστε σε μία. Και αυτό γιατί; Γιατί πολύ απλά, η κάθεμια μας είναι διαφορετική και τα τελευταία χρόνια, μια πολύ καλή εξέλιξη στη μόδα, είναι το ότι αγκαλιάζει με θέρμη τη διαφορετικότητα. Γιατί είμαστε όλες όμορφες! Και το στυλ είναι ένα statement! Αλλά η καθεμία πρέπει να έχει το δικό της.

Έκανα την έρευνά μου επισκεπτόμενη το κατάστημα οπτικών που εμπιστεύομαι εδώ και αρκετά χρόνια για τα γυαλιά ηλίου, οράσεως και τους φακούς μου. Το κατάστημα οπτικών Καλούδη στη περιοχή του Ζωγράφου!! Το λατρεύω γιατί πραγματικά προσέχουν σαν τα “μάτια τους” τα δικά μου!!! Με 60 χρόνια ζωής το κατάστημα Καλούδη ήξερα ότι είναι η top επιλογή για ό,τι χρειάζομαι για τα μάτια μου. Αυτό που δεν ήξερα ήταν πόσο πολύ υπομονή έχει η κυρία Καλούδη που παρέμεινε το ίδιο γλυκιά, ευγενική και εξυπηρετική και τόσο πρόθυμη να μου εξηγήσει και να μου δείξει τις τάσεις για το αφιέρωμα που ετοίμασα για εσάς Sparkle Women και τις 2 ώρες που παρέμεινα στο κατάστημα!!!

Πάμε, λοιπόν, να δούμε τι είδαμε και τι μάθαμε!!!

Χρώματα

Η πιο πρόσφατη προσθήκη στις τάσεις των γυαλιών για την άνοιξη του 2022, είναι τα χρώματα. Όπως και στα ρούχα, αν έχετε παρατηρήσει στις βιτρίνες, θα βρείτε κουστούμια, είτε σε πολύ έντονες αποχρώσεις (φούξια, μπλε, πράσινο, πορτοκαλί κ.ά.), είτε σε παλ (γαλάζιο, σιελ, κρεμ κ.ά.). Έτσι, λοιπόν, και στα γυαλιά επικρατούν για φέτος τα χρώματα. Άν είστε fashion freak και ακολουθείτε πιστά τη μόδα ή αν απλά θέλετε να βάλετε λίγο χρώμα στη ζωή σας, υπάρχει μια ποικιλία σε σχέδια και χρώματα που σας περιμένει να τη δοκιμάσετε.

Από τη συλλογή χρωματιστών γυαλιών των Οπτικών Καλούδη

Black is my happy colour

Λένε πως κάθε γυναίκα πρέπει να έχει στη ντουλάπα της ένα μαύρο φόρεμα. Είναι ένα κλασσικό κομμάτι, που αναδεικνύει τη θηλυκότητα, προσδίδει λίγο μυστήριο στην ατμόσφαιρα και συνδυάζεται με τα πάντα. Το ίδιο ισχύει και για το μαύρο γυαλί.

Μέχρι και τραγούδι έχει ερμηνεύσει η ΑΠΟΛΥΤΗ για αυτό. Τόσο μεγάλη είναι η δυναμική του. Μπορείς να διαλέξεις απο cat eye μέχρι και τη νέα τάση του ορθογώνιου (ή οβαλ) γυαλιού, που έχει μια εσάνς απο 90s και ταιριάζει πιο αρμονικά στα μικρά προσωπάκια. Βρες και εσύ το σχέδιο που σου ταιριάζει.

Από τη συλλογή μαύρων γυαλιών των Οπτικών Καλούδη

Oversized

Η Τζάκι Κένεντι Ονάση, πέρα απο Πρώτη Κυρία των Ηνωμένων Πολιτειών, αποτέλεσε και το απόλυτο fashion icon της δεκαετίας του ’60 και έφερε στη μόδα τα μεγάλα γυαλιά ηλίου, που μέχρι και σήμερα χαρακτηρίζονται ως στυλ «Τζάκι Ο».

Oversized σκελετοί γυαλιών, είτε στρογγυλοί είτε τετράγωνοι με πιο γλυκιές γωνίες που δίνουν έναν αέρα κομψότητας και φινέτσας σε μια γυναίκα. Εάν ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία, τότε αυτός ο τύπος γυαλιών είναι ο δικός σου.

Από τη συλλογή oversized γυαλιών των Οπτικών Καλούδη

Ταρταρούγα

Η ταρταρούγα, θεωρείται ένας από τους πιο ρετρό χρωματισμούς στα γυαλιά. Ήταν, είναι και προσωπικά πιστεύω πως θα είναι για πάντα στη μόδα. Πρόκειται για έναν αρμονικό συνδυασμό διαφάνειας και άλλων χρωμάτων. Είναι τα γνωστά «νερά» που κάνει ο σκελετός (όπως λένε και οι οπτικοί) και δίνει μια γλύκα και ιδιαιτερότητα στο γυαλί και στον ιδιοκτήτη του. Παλιότερα συνηθιζόταν ο συνδυασμός των καφέ αποχρώσεων στη ταρταρούγα. Τώρα όμως, υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί χρωμάτων.

Από τη συλλογή των ταρταρούγα γυαλιών των Οπτικών Καλούδη

Vintage

Άλλη μια μόδα που επέστρεψε είναι οι ρετρό σκελετοί γυαλιών. Λένε πως κάθε εικοσαετία η μόδα επιστρέφει ξανά στο προσκήνιο και χαρακτηρίζεται ως vintage. Κάθε οίκος, λοιπόν, επαναφέρει τη μόδα των περασμένων δεκαετιών και μερικές φορές προσθέτει κάτι μοναδικό στη δημιουργία του, έτσι ώστε να διαφέρει από τους υπόλοιπους. Υπάρχουν, όμως, καταστήματα που έχουν και αυθεντικούς vintage σκελετούς γυαλιών και έτσι η αγορά τους αποκτάει άλλη αξία.

Από τη συλλογή vintage γυαλιών των Οπτικών Καλούδη

Αυτές είναι οι τάσεις στα γυαλιά ηλίου για την άνοιξη και το καλοκαίρι του 2022. Προσωπικά όμως πιστεύω, πως τη μόδα τη δημιουργούμε εμείς. Εάν νιώθετε άνετα και όμορφα φορώντας κάτι, τότε το πουλάτε και προς τα έξω. Το γυαλί πρέπει να το φοράτε και όχι να σας φοράει. Ωραίο γυαλί είναι ό,τι ταιριάζει πάνω στο πρόσωπό σας και στη φιλοσοφία σας. Καλό θα είναι ο οπτικός σας, λοιπόν, να είναι έμπειρος και να σας προτείνει κάτι που να σας ταιριάζει.

Και ξέρω έναν πολύ ειδικό για αυτή τη περίσταση. Και είναι γυναίκα. Γιατί ποιος θα καταλάβει καλύτερα μια γυναίκα από μια γυναίκα; Πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση που μετράει πάνω από 60 χρόνια ζωής και έχει περάσει στα χέρια της κυρίας Καλούδη από τις αρχές του ’90. Αρκεί μια επίσκεψη στο κατάστημά της στη περιοχή του Ζωγράφου και με μια ματιά θα ξέρει τι να σας προτείνει σύμφωνα με το σχήμα του προσώπου σας αλλά και τον αέρα σας. Επισκευθείτε τα οπτικά Καλούδη και δε θα χάσετε.

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *