4+1 βήματα για το απόλυτο everyday skincare

Ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις όταν ξεκινάς την ενασχόληση με το μακιγιάζ είναι πως κανένα απολύτως προϊόν δε θα στρώσει καλά, δε θα δουλέψει και δε θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα αν το δέρμα μας από κάτω είναι παραμελημένο, ταλαιπωρημένο και αφυδατωμένο.

Όσο ακριβό, καλό και high end κι αν είναι το foundation, το ρουζ ή το bronzer που θα βάλουμε σε μία αφυδατωμένη επιδερμίδα, θα είναι σαν απλά να πετάξαμε τα λεφτά μας έξω από το παράθυρο.

Γι’ αυτό, λοιπόν, πάρτε χαρτί και μολύβι και σημειώστε τα παρακάτω απλά βήματα που, όμως, αν τηρηθούν με ευλάβεια θα κάνουν την επιδερμίδα να δείχνει αψεγάδιαστη και ακόμα και το πιο βαρύ make up να δείχνει εντελώς flawless.

Ξεκινώντας

το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει είναι ο καλός καθαρισμός του προσώπου.

Με ένα micellaire νερό και ένα βαμβακάκι, περνάμε όλο το πρόσωπο για να καθαρίσουμε τυχόν ρύπους και υπολείμματα μακιγιάζ (από χθες το βράδυ).

Συνεχίζοντας

περνάμε μια τονωτική λοσιόν στο δέρμα μας (ανάλογα με τον τύπο της επιδερμίδας μας) για να επαναφέρουμε το ph και να βοηθήσουμε να κλειδώσουν τα προϊόντα που ακολουθούν.

Στο επόμενο βήμα

τοποθετούμε δυο, τρείς “γενναίες” σταγόνες από τον ορό μας στα χέρια και τον τοποθετούμε στο πρόσωπο κάνοντας απαλές κινήσεις και πιέζοντας απαλά το προϊόν προς τα μέσα, σαν να θέλουμε να το σπρώξουμε βαθιά μέσα στο πρόσωπο.

Το βήμα που δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ, και το 4ο στη σειρά είναι η

κρέμα ματιών

Μιας και η περιοχή κάτω από τα μάτια είναι η πιο ευαίσθητη, καθώς το δέρμα μας σε αυτό το σημείο είναι πιο λεπτό από οπουδήποτε αλλού, δεν πρέπει να αδιαφορούμε για την κρέμα ματιών, αλλά να ενυδατώνουμε την περιοχή τοποθετώντας την ταμποναριστά και με μικρές κυκλικές κινήσεις δημιουργώντας έτσι μια μικρή υπεραιμία που βοηθάει με τυχόν πρηξίματα.

Προσοχή!! Δεν τρίβουμε και δεν σέρνουμε ποτέ την περιοχή κάτω από τα μάτια γιατί οι ρυτίδες καιροφυλαχτούν στη γωνία!!

Τελευταίο βήμα είναι η ενυδατική μας κρέμα

Μία καλή ποσότητα στο σχήμα ενός μπιζελιού είναι ικανοποιητική να καλύψει και να ενυδατώσει όλο το πρόσωπο.

Plus βήμα είναι η αντιηλιακή προστασία την οποία δεν πρέπει να ξεχνάμε ακόμα και τις  μουντές χειμερινές μέρες χωρίς ήλιο, μιας και οι υπεριώδεις ακτίνες είναι εκεί και κάνουν τη ζημιά τους.

Extra tip

αν η επιδερμίδα σας είναι πολύ λιπαρή, παραλείψτε το βήμα της ενυδατικής κρέμας και τοποθετήστε μόνο τον ορό και την αντιηλιακή σας, επιλέγοντας μια όσο το δυνατόν πιο λεπτόρρευστη μορφή κρέμας.

Και φυσικά, δεν ξεχνάμε και την ενυδάτωση στα χείλη μας με ένα lip balm για να τα μαλακώσουμε.

Αν, λοιπόν, όλα αυτά τα βήματα τηρούνται σε καθημερινή βάση, τότε ό,τι foundation και αν βάλουμε και ό,τι μακιγιάζ και αν κάνουμε, το δέρμα μας θα δείχνει υγειές, λαμπερό και ενυδατωμένο και όλα τα προϊόντα μας θα δείχνουν σχεδόν αψεγάδιαστα πιάνω μας!

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε..

Stay tuned και για τη βραδινή μας beauty routine …

You may also like