Οργανωτικά Makeup hacks και όχι μόνο..

Οργανωτικά Makeup hacks

Ήρθε επιτέλους η στιγμή να κάνουμε εκείνο το πολυπόθητο ξε-καθάρισμα καλλυντικών στα συρτάρια μας. Μήνες τώρα το αποφεύγουμε γιατί, κακά τα ψέματα, ποιος έχει χρόνο γι’ αυτό?! Αφού, λοιπόν, βρήκαμε τον χρόνο και το θάρρος, ακόμα καλύτερα, να ασχοληθούμε με αυτό, ας ξεκινήσουμε από τα πιο βασικά με μερικά οργανωτικά Makeup hacks …

Ελέγχουμε τις ημερομηνίες λήξης  των προϊόντων μας

Τα περισσότερα καλλυντικά έχουν μάξιμουμ 12 μήνες ζωής από το άνοιγμά τους. Κραγιόν που έχουν αρχίσει να μυρίζουν κάπως, υγρά ρουζ και foundation που δείχνουν να έχουν “κοπεί” η σύστασή τους ,είναι όλα για τον κάδο των σκουπιδιών. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε τυχόν ερεθισμούς σε δέρμα και μάτια που μπορεί να μας προκαλέσει ένα ληγμένο προϊόν

Tip

για να θυμόμαστε την ημερομηνία χρήσης των προϊόντων μας, αν δεν αναγράφεται κάπου, τοποθετούμε μια μικρή ετικέτα σημειώνοντας πότε το ανοίξαμε!

Καθαρίζουμε τα καλλυντικά μας

Σε αυτό το σημείο, καλό θα ήταν με ένα πανάκι και λίγο οινόπνευμα να περάσουμε όλα μας τα προϊόντα εξωτερικά (ξέρω, ωχ!!). Με αυτόν τον τρόπο όλα τα μικρόβια που μένουν στις συσκευασίες από τα χέρια μας θα είναι καθαρές.

Στη συνέχεια, ό,τι έχει να κάνει με μολύβια ματιών και χειλιών με τη χρήση μιας καλής ξύστρας ξύνουμε τις μυτούλες τους κάνοντάς τα ταυτόχρονα μυτερά και έτοιμα προς χρήση. Παράλληλα, αφαιρούμε και όλα αυτά τα μικρόβια που δεν βλέπουμε με ορατό μάτι, αλλά είναι εκεί για να μας δημιουργήσουν τυχόν ερεθισμούς σε μάτια και χείλη.

Μια διαδικασία που καλό είναι να κάνουμε κάθε φορά που θα τα χρησιμοποιούμε!

Τώρα … τα κραγιόν! Τα κρεμώδη, compact προϊόντα και όλα όσα είναι σε τέτοια μορφή δεν μπορούν να καθαριστούν τόσο εκτενώς, παρά μόνο αν με ένα μαχαίρι ξύσουμε τις πρώτες επιφάνειες τους. Εναλλακτικά, μπορούμε να ψεκάσουμε σε ένα χαρτί κουζίνας λίγο οινόπνευμα και ταμποναριστά στην επιφάνεια να αφαιρέσουμε τυχόν μικρόβια!

Δωρίζουμε προϊόντα που δε χρησιμοποιούμε

Εκείνη τη φοβερή παλέτα σκιών που αγοράσαμε πέρυσι τα Χριστούγεννα γιατί ήταν το must have της εποχής και που δε φορέσαμε παρά μόνο μία φορά, εκείνα τα Χριστούγεννα τη θυμάστε; Γιατί να πιάνει χώρο στα συρτάρια μας και να μην τη χαρεί μια φίλη μας, η μητέρα ή μια θεία μας, αφού από εμάς δεν πρόκειται να ξανα χρησιμοποιηθεί;

Οργανωτικά Makeup hacks

Η πιο σημαντική ερώτηση που έχετε να κάνετε μπροστά στο δίλημμα του “κρατάω ή δωρίζω ένα προϊόν” είναι πόσες φορές θυμάστε τον εαυτό σας να έπιασε το συγκεκριμένο προϊόν για να κάνετε το μακιγιάζ σας. Αν η απάντηση είναι ελάχιστες, τότε ήρθε η ώρα του να ανακυκλωθεί και να χαριστεί σε κάποιον άλλον. Με αυτόν τον τρόπο αυτομάτως μένουμε με όσα πραγματικά αγαπάμε και έχουμε ανάγκη.

Ακολουθώντας αυτά τα μικρά βήματα, αμέσως θα δούμε πως από όσα είχαμε καλά φυλαγμένα μέσα στα συρτάρια-νεσεσέρ μας μείναμε με όσα πραγματικά χρειαζόμαστε, τα οποία είναι πεντακάθαρα και έτοιμα για χρήση! Γιατί όχι αφήνοντας, έτσι, χώρο για να έρθουν και καινούργια…

You may also like