My life is a dark circle…

μαύροι κύκλοι αντιμετώπιση

Aγαπημένες μου sparkle women, καλή χρονιά και από μένα με τη σειρά μου. Αν και λίγο καθυστερημένα, πολύ δηλαδή, μιας και η χρονιά αυτή μπήκε και ήδη από τις πολύ πρώτες μέρες έδειξε τα δόντια της, εύχομαι σε όλες και όλους υγεία πάνω απ’ όλα…και πολλή πολλή λάμψη!! (aka sparkle)…

Το πρώτο θέμα με το οποίο θα καταπιαστούμε δεν είναι άλλο από τη συχνότερη ερώτηση όλων των γυναικών εκεί έξω: “πώς να κρύψω το μαύρο κύκλο μου”, “πες μου ένα καλό κονσίλερ”, “γιατί το κονσίλερ που πήρα δεν καλύπτει αλλά με κάνει και χειρότερα” etc etc etc????

Σε όλα τα παραπάνω θα απαντήσω λέγοντας, αρχικά, πως αυτό το μελανό χρώμα που εμφανίζεται κάτω από τα μάτια μας  γνωστό ως μαύρος κύκλος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Αρχικά μπορεί να είναι γονιδιακό το ”πρόβλημα”, στη συνέχεια μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη ύπνου, παρατεταμένη κούραση, κακή ψυχολογία, λάθος διατροφή, καθώς και έλλειψη ενυδάτωσης. Το θέμα είναι πως “όντως διαλέγουμε το σωστό εκείνο κονσίλερ για να καλύψουμε τη περιοχή κάτω από τα μάτια μας?” και αν αρκεί αυτό μόνο για το τέλειο αποτέλεσμα που βλέπουμε στις φωτογραφίες μακιγιάζ του instagram..

Και εδώ έρχομαι ενώ για να δώσω τις εξής συμβουλές για το τέλειο (σχεδόν φωτοσοπαρισμένο) αποτέλεσμα κάτω από τα μάτια που όλες θέλουμε.

Βήμα 1: Ενυδάτωση

Εφαρμόστε πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία του μακιγιάζ σας δυο ενυδατικά eye patches κάτω από τα μάτια και αφήστε τα να ενυδατώσουν και να ανακουφίσουν από τυχόν πρηξίματα τουλάχιστον 10-15′.

Βήμα 2: Αποχρωματισμός

Αφού περάσετε τη βάση σας και έρθει η πολυπόθητη ώρα του κονσίλερ σας, μη το βάλετε!!!!
Ναι ναι καλά διαβάσατε! Εφαρμόστε πρώτα έναν πορτοκαλί, σομόν κορέκτορα κατά βάση στα σημεία που είναι πιο μελανά, συνήθως στην εσωτερική πλευρά των ματιών μας, εκεί κοντά στο κόκκαλο της μύτης μας και όπου αλλού χρειαστεί. Προσοχή, η ποσότητα που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι τόση όση, γιατί αν μας ξεφύγει πολύ πιθανόν να μη μπορούμε να διαχειριστούμε την περιττή ποσότητα και στο τέλος το αποτέλεσμα να μη είναι αυτό που θέλουμε.

Αυτό που θα κάνει ο πορτοκαλί κορέκτορας σε αυτή τη φάση  είναι να εξουδετερώσει το μελανό μωβ χρώμα του μαύρου κύκλου μιας και είναι αντίθετα χρώματα και να φέρει, έτσι, έναν σχεδόν εξουδετερωμένο/ουδέτερο καμβά για να πατήσει πάνω το κονσίλερ και να δώσει φως και λάμψη, αυτό δηλαδή που θέλουμε!

Βήμα 3: Κονσίλερ

Αφού, λοιπόν, έχουμε κάνει όλα τα παραπάνω βήματα (σωστά), ήρθε η ώρα να δώσουμε φως κάτω από τα μάτια και να κάνουμε το βλέμμα μας να αντανακλά λάμψη και να δείχνει ξεκούραστο, σαν να έχουμε κοιμηθεί 10 ώρες (και ας έχεις ξενυχτήσει χθες βράδυ πάνω από τον υπολογιστή για να προλάβεις εκείνο το deadline του αφεντικού).

Επιλέξτε ένα κονσίλερ μακράς διάρκειας και σταθερό σε χρώμα, σχεδόν 1 1/2 τόνο πιο ανοιχτό από το μεικ απ μας και με ένα πινελάκι ταμποναριστά το τοποθετούμε στα σημεία που θέλουμε να φωτίσουμε. Αν διαθέτουμε και ένα σφουγγαράκι για το μακιγιάζ μας μπορούμε επίσης να το περάσουμε και αυτό ταμποναριστά από πάνω για να έχουμε αυτό που λέμε flawless αποτέλεσμα. SOS δε σέρνουμε ποτέ το πινέλο ή το σφουγγαράκι με το κονσίλερ κάτω από τα μάτια γιατί αρχικά μεταφέρουμε το προϊόν από τη μία πλευρά στην άλλη, αντί να το τοποθετούμε και δεύτερον βοηθάμε τις ρυτίδες να κάνουν την εμφάνισή τους και καμιά μας δεν το θέλει αυτό!

Extra tip

Περάστε με ένα πινέλο λίγη πούδρα σε ελεύθερη μορφή κάτω από τα μάτια για να ”κλειδώσουμε” και να σταθεροποιήσουμε το κονσίλερ μας όλη μέρα!!

You may also like