Sunday resolutions

sunday resolutions

Κυριακή.

Η ώρα έχει πάει 16:00 και το έχω παρατηρήσει, ειδικά τα τελευταία χρόνια, ότι σε μισή ώρα αν κοιτάξω το ρολόι μου αυτό θα λέει 23:00!
Πώς το καταφέρνει αυτό η Κυριακή; Και βασικά τι της κάναμε και μας τιμωρεί έτσι;

Εκεί λοιπόν, κατά της 16:00 είναι που αρχίζω και αισθάνομαι λυπημένη! και εσείς; Μου φταίνε όλα! και εσάς;
Χάνω την ενέργειά μου και αρχίζω ταυτόχρονα, μουρμούρα, γκρίνια και αχ βαχ…

αααα και τρώω….σαν.. να υπάρχει αύριο! Αυτό το αύριο που είναι Δευτέρα και ως γνωστόν αρκετοί από εμάς κάθε Δευτέρα αρχίζουμε δίαιτα..οπότε οι ατασθαλίες της Κυριακής δεν παίζονται!!
Κάπου, όμως, λέω ώπα δε γίνεται να συνεχίζεται αιώνια αυτό, κάποια λύση θα υπάρχει. Και έκατσα και έψαξα και διάβασα και σας έχω τα best για να καταπολεμήσουμε μαζί αυτό το Σύνδρομο.

Kάντε την Κυριακή Σάββατο και το Σάββατο Κυριακή

Συνήθως προγραμματίζουμε διασκεδαστικά πράγματα το Σάββατο, ενώ αφήνουμε τις άχαρες δουλειές ή τις οικογενειακές υποχρεώσεις για την Κυριακή. π.χ. Βόλτα στο Φλοίσβο το Σάββατο, καθαρισμός παταριού την Κυριακή. Όχι το αλλάζουμε, θα καθαρίσουμε το πατάρι το Σάββατο και θα πάμε βόλτα στο Φλοίσβο την Κυριακή. Έξοδος για φαγητό με φίλους Σάββατο, φαγητό στο σπίτι της μανούλας ή της πεθερούλας Κυριακή. Ε εντάξει τώρα εσείς πάτε γυρεύοντας! Δε σας φταίει κανείς και σίγουρα όχι η Κυριακή.

Τέλος πάντων, θα τα κάνουμε τούμπα λέει ο ειδικός. Δηλαδή θα πηγαίνετε στη μαμά ή στην πεθερά για οικογενειακό τραπέζι το Σάββατο και θα βλέπετε τους φίλους την Κυριακή..(Ελπίζω να μη διαβάσει αυτό το άρθρο η μαμά μου ή η πεθερά μου… βασικά τα λέω για τους άλλους αγαπημένες μου όχι για εμάς…)

Ολοκληρώστε το διάβασμα των παιδιών και φτιάξτε την τσάντα τους το Σάββατο

Αν έχετε παιδιά, όπως και εγώ, οι ειδικοί λένε ότι μπορεί να αισθάνονται πιο όμορφα τη Δευτέρα το πρωί εάν το βράδυ της Κυριακής είναι απαλλαγμένα από προετοιμασίες της τελευταίας στιγμής για την αυριανή σχολική ημέρα.
Επίσης, μη μου πείτε ότι δεν επικρατεί ένταση και γκρίνια κάθε Κυριακή απόγευμα για να διαβάσουν και να φτιάξουν τις τσάντες τους. Η καλύτερη, λοιπόν, ώρα για διάβασμα μας λένε ότι είναι το Σάββατο το πρωί, ώστε να αποφύγουμε την ένταση της τελευταίας στιγμής.

Φτιάξτε σχέδιο εργασίας για την επόμενη εβδομάδα την Παρασκευή

Ένας άλλος λόγος που νιώθουμε λυπημένοι την Κυριακή το απόγευμα, είναι γιατί στο κεφάλι μας έρχονται όλες οι εργασίες που μας περιμένουν στη δουλειά την επόμενη εβδομάδα. Αποφύγετε αυτό το άγχος Τελειώστε την εργάσιμη εβδομάδα καταστρώνοντας ένα σχέδιο. Πριν φύγετε από το γραφείο την Παρασκευή, ετοιμάστε το γραφείο σας, καταγράψτε τις εκκρεμότητες και φτιάξτε το πλάνο με τη σειρά που θα τις κάνετε
ώστε να αποφορτιστείτε από αυτό το άγχος. Επίσης, οι ειδικοί λένε ότι αν περνάει από το χέρι σας, μην προγραμματίζετε συναντήσεις τη Δευτέρα! Απλώς προσθέτουν την αίσθηση του τρόμου. Εγώ εδώ θα συμφωνήσω!

Κάτι να κάνουμε

Τελικά, το να μην κάνουμε τίποτα την Κυριακή δεν είναι και τόσο καλό. Οι ειδικοί λένε ότι  η ιδέα του να “μην κάνουμε τίποτα”, και να βλέπουμε όλη μέρα σειρές, για παράδειγμα, δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο φάρμακο για την ανακούφιση της μελαγχολίας της Κυριακής.
Ο ενεργός ελεύθερος χρόνος που περιλαμβάνει, έναν περίπατο, μια βόλτα με το ποδήλατο ή εξάσκηση στη γιόγκα υπόσχονται να μας κάνουν πιο ευτυχισμένους από το να επιλέξουμε κάτι πιο παθητικό. Η συμμετοχή σε μια δραστηριότητα που μας κρατά σε κίνηση, μας απορροφά στο 100% και έτσι δεν επιτρέπει στο μυαλό μας
να επιστρέψει στις ανησυχίες για την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

Χμ… δεν τα λένε και άσχημα. Τι λέτε; Ας προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε κάποια από αυτά και βλέπουμε! Ειδικά για τη βόλτα με το ποδήλατο ακόμα προλαβαίνουμε!
Καλό απόγευμα Κυριακής και Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

You may also like