Τα μυστικά για μελομακάρονα με σίγουρη επιτυχία

melomakarona

Σαν μητέρα και νοικοκυρά που σέβεται τον εαυτό της οφείλω να φτιάξω και φέτος μελομακάρονα για να μυρίσει το σπίτι κανέλα, πορτοκάλι, γαρύφαλλο, αλλά και για να πλάσουν και τα αγόρια μερικά που περιμένουν πώς και πώς τέτοιες ευκαιρίες για να κάνουν την κουζίνα μπάχαλο και να μαλώσουν σαν τα κοκόρια.
Εντάξει, δεν μπορώ να πω… δεν είμαι και καμία ακαμάτα και κάθε χρόνο κουτσά στραβά τα φτιάχνω και τα τρώμε τι…άλλο να κάνουμε; Επιστρατεύω, φυσικά, όλες τις συνταγές των διάσημων μαγείρων, αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις; Μεταξύ μας, όλο και κάτι θα πάει στραβά.

Θες που είμαι και εργαζόμενη και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος; Θες που παράλληλα προσπαθώ να χωρίσω τους δύο μονομάχους που μαλώνουν μέσα στην κουζίνα μου γιατί “σε μένα είπε η μαμά να ρίξω το πορτοκάλι”, “άφησε το κάτω! δική μου δουλειά είναι το ανακάτεμα”, “μαμά με έσπρωξε”, “μαμά αυτός άρχισε  πρώτος μου χάλασε το σχήμα στο μελομακάρονο”.

Φέτος είπα, λοιπόν, να μην αναλωθώ πολύ και να ρωτήσω έναν master του είδους να μου πει τα μυστικά πώς θα φτιάξω “τσάκα-τσάκα” ωραία και νόστιμα μελομακάρονα με σίγουρη επιτυχία και χωρίς απρόοπτα παρά το τσίρκο (χι χι) που επικρατεί στην κουζίνα μου κατά την προετοιμασία. Είναι γνωστό ότι ένα ζαχαροπλαστείο αγαπώ και εμπιστεύομαι χρόνια και δεν είναι άλλο από το λατρεμένο μας ΡΑΒΑΝΙ! Ο Δημήτρης με χαρά μου έδωσε τα μυστικά του και μου είπε να τα μοιραστώ μαζί σας sparkle women!

Πάρτε χαρτί και σημειώστε, λοιπόν:

– Θα πρέπει, λέει ο Δημήτρης, καταρχάς να δώσουμε βάση στο ανακάτεμα! Όχι άρπα κόλλα κοινώς κορίτσια, άλλα πάντα με το χέρι και απαλά από το κέντρο του μπολ προς τα έξω. Και προς θεού! Με προσοχή για να μη μας σφίξει η ζύμη!
– Απαγορεύεται η βιασύνη στο πλάσιμο, έτσι όπως μου τα είπε θα πρέπει να υπολογίζουμε τουλάχιστον μία ώρα για να πλάσουμε τη ζύμη και κυρίως στο σωστό μέγεθος που πρέπει να είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ( …ακούτε αγόρια μου;;;) σε όλα τα μελομακάρονα, αλλιώς δε θα πετύχουν στο σιρόπιασμα.
– Προσοχή! Το ψήσιμο θα κρατήσει 20 με 25 λεπτά ανάλογα με τον φούρνο μας και όχι περισσότερο .. γι’ αυτό εκεί εμείς, μπροστά στο φούρνο και στο ένα πόδι μη σας πως και όχι στο κινητό να χαζολογάμε στο facebook και στο instagram γιατί και πάλι το σιρόπιασμα δε θα έχει επιτυχία.
– Ααα και έχετε το νου σας! Μου είπε ο Δημήτρης ότι για να μη σπάσουν τα μελομακάρονα καλό είναι να έχουμε προετοιμάσει το σιρόπι από την προηγούμενη ημέρα! Άλλωστε το μελομακάρονο πρέπει να είναι πάντα ζεστό και το σιρόπι κρύο, όταν σιροπιάζουμε. Όταν, δε, ρίχνουμε το σιρόπι στα μελομακάρονα να τα πιέζουμε ελαφρά για να μην σπάσουν, ενώ στις πιατέλες θα πρέπει να τα αραδιάσουμε αραιά για να διατηρήσουν την όμορφή τους εμφάνιση και να μην τρίβονται.

Βρε Δημήτρη μου τώρα που το σκέφτομαι σαν τα δικά σου μελομακάρονα δε θα γίνουν. Εδώ και 45 χρόνια είναι σταθερά πεντανόστιμα με τα αγνότερα υλικά, ευθύνη και συνέπεια!
Sparkle Women θα τιμήσω τις παραδόσεις και ακολουθώντας τις συμβουλές του Δημήτρη θα φτιάξω και φέτος τα μελομακάρονα … αλλά δεν θα παραλείψω να πάρω και μερικά κουτιά από το ΡΑΒΑΝΙ!!

Ετοιμάστε τα υλικά για τα μελομακάρονα

-Ηλιέλαιο ή καλαμποκέλαιο

-νερό
-μέλι θυμαρίσιο
-λεμόνι
-αλεσμένο φυστίκι Αιγίνης ή καρύδι

τις αναλογίες όπως τις προτιμάτε συνήθως και αφού τα φτιάξετε θα χαρούμε να δούμε μία φωτογραφία από τα μελομακάρονά σας κάτω από αυτό το post.

You may also like