Busy doing Sunday

busy doing sunday

Είτε δουλεύεις, είτε όχι είτε έχεις παιδιά είτε όχι, όλες οι μέρες της βδομάδας είναι πολύ απαιτητικές. Γυναίκα είσαι και σαν γυναίκα δεν έχεις ησυχία. Νομίζω, τελικά, ότι είναι στη φύση μας. Έχω καταλήξει ότι είμαστε πολύ ανήσυχα πνεύματα, δεν εξηγείται αλλιώς. Τρέχεις όλη μέρα να προλάβεις να ανταποκριθείς σε όλους τους ρόλους σου να ετοιμάσεις τα παιδιά για το σχολείο, να ετοιμαστείς εσύ για το γραφείο, να πας σούπερ μάρκετ, να φτιάξεις το φαγητό και να διαχειριστείς … με επιτυχία.. γιατί είμαστε κ τελειομανείς, κάθε τι που έχεις αναλάβει και σου αναλογεί (κάποιες φορές και αρκετά που δε σου αναλογούν…)

Όμως SORRY αγαπημένη μου οικογένεια ήρθε η Κυριακή!! Η δική μου Κυριακή! Ναι είναι και δική μου και θα κάνω κάποια πράγματα μόνο για μένα χωρίς να με ενοχλείτε. Θα σηκωθώ από το κρεβάτι ό,τι ώρα θέλω εγώ, θα απολαύσω το καφεδάκι μου ακούγοντας τη μουσική που μου αρέσει, θα χαζέψω στο κινητό μου, θα αλλάξω μηνύματα με τις φίλες μου και μετά θα ασχοληθώ με την ομορφιά μου!!!

Ήρθε η ώρα για:

• μια μάσκα μαλλιών ώστε να επανορθώσω και εγώ λίγο τα ταλαιπωρημένα μαλλάκια μου
  • ένα scrub προσώπου που θα φωτίσει, θα ενυδατώσει το προσωπάκι μου… Και θα λειάνει και καμιά ρυτιδούλα… (έκφρασης μη φανταστείς)
  • μια απαλή απολέπιση σώματος με το προϊόν από μείγμα βοτανικών εκχυλισμάτων από macadamia, σανταλόξυλο και έλαιο δαμάσκηνου που έχω αγοράσει εδώ και 1 μήνα και δεν έχω προλάβει να χρησιμοποιήσω
  • ένα χαλαρό μπάνιο με αφρόλουτρο με αιθέρια έλαια βανίλιας για να αποκτήσει επιτέλους και το δικό μου δέρμα αυτό που υπόσχεται το προϊόν! Εκπληκτική αίσθηση και μυρωδιά… και το μυαλό μου ηρεμία κ ανακούφιση από το άγχος, το στρες και την ανησυχία που μου έχουν προκαλέσει οι προηγούμενες 6 μέρες. Απλώς θα γεμίσω την μπανιέρα και θα μουλιάσω για τουλάχιστον 20 λεπτά. Όπως στις διαφημίσεις!!
  • μια εκκαθάριση στη ντουλάπα μου.

• μια δοκιμή στα ρούχα μου που θα μου δώσει την ευκαιρία να ανακαλύψω και νέους συνδυασμούς.. Για ακόμα πιο σικάτες εμφανίσεις.

Το να βρίσκουμε έστω 3 με 4 ώρες κάθε Κυριακή (εγώ τουλάχιστον είμαι ΟΚ με αυτόν τον χρόνο) για να απομονωθούμε και να φροντίσουμε τον εαυτό μας, τον βοηθάμε να αντεπεξέλθει πιο εύκολα σε αυτά που έρχονται από Δευτέρα.

Με τα χρόνια έχω καταλάβει ότι για να δουλέψει το “εμείς” πρέπει πρώτα να φροντίσω το “εγώ”. Έτσι, δημιούργησα χώρο και χρόνο για την ατομικότητά μου μέσα στη σχέση και την οικογένειά μου και αυτό θέλω και για τα υπόλοιπα μέλη της.

Ευτυχώς το περιβάλλον μου είναι υποστηρικτικό… Χμ…. Σχεδόν όλο…λίγο ο μικρός (5 1/2 ετών) δυσκολεύεται να προσαρμοστεί, αλλά ευτυχώς οι άλλοι 2 άντρες του σπιτιού είναι εκεί για να τον σταματήσουν 🤣

Η Κυριακή πρέπει να είναι πάντα μέρα ξεκούρασης. Περιποιηθείτε τον εαυτό σας, χαθείτε σε ένα καλό βιβλίο ή δείτε μια ωραία ταινία.

Αν αφιερώσετε μια μέρα για να επαναφορτίσετε, φανταστείτε πόσο ανανεωμένοι θα είστε μόλις ξεκινήσει η εβδομάδα. Το μυαλό, το σώμα και η ψυχή σας θα σας ευχαριστήσουν για αυτό!

You may also like