4+1 βήματα για το απόλυτο βραδινό skincare

βήματα για βραδινό skincare

Μιας και έχουμε ήδη αναφερθεί σε προηγούμενο άρθρο στο ποια είναι η απόλυτη πρωινή skincare ρουτίνα μας, ήρθε η ώρα να πιάσουμε και τη βραδινή μας περιποίηση!

Το βραδινό skincare, δηλαδή η διαδικασία που κάνουμε στο τέλος της ημέρας για να επαναφέρουμε τη ζωντάνια και την ενυδάτωση στην επιδερμίδα μας, είναι ίσως η πιο σημαντική ρουτίνα που πρέπει να υιοθετήσουμε. Αυτό συμβαίνει γιατί το βράδυ που ξαπλώνουμε και είμαστε σε χαλαρή κατάσταση ύπνου όλα τα κύτταρα της επιδερμίδας μας αναδομούνται με αποτέλεσμα να δείχνουμε ακόμα πιο φρέσκιες το πρωί.

Αφαίρεση μακιγιάζ και λοσιόν

Αφού, λοιπόν, αφαιρέσουμε το μακιγιάζ μας σωστά (διαβάστε το ανάλογο άρθρο εδώ) και έχουμε ένα δέρμα καθαρό, περνάμε με ένα βαμβάκι όλο το πρόσωπο με την τονωτική λοσιόν μας, ανάλογα φυσικά με τις ανάγκες της επιδερμίδας μας. Η λοσιόν θα επαναφέρει το ph και θα προετοιμάσει την επιδερμίδα για το επόμενο βήμα!

Σε αυτό το σημείο, αν έχουμε εντάξει στη βραδινή μας ρουτίνα τη χρήση οξέων, ήρθε η ώρα για την εφαρμογή τους. Είτε αυτό είναι βιταμίνη C, είτε ρετινόλη, απλώνουμε σε όλο το πρόσωπο και τον λαιμό κάνοντας ελαφρύ μασάζ με ανοδικές κινήσεις! Ο λόγος που τα χρησιμοποιούμε βράδυ είναι γιατί έχουν πολύ μεγάλη δραστική ιδιότητα και δεν πρέπει να έρχονται άμεσα σε επαφή με τις ακτίνες του ήλιου. Γι’ αυτό και η χρήση του αντηλιακού είναι απαραίτητη το πρωί!

Κρέμα ματιών

Αμέσως μετά ήρθε η ώρα της κρέμας ματιών. Βάζοντας μια ικανοποιητική ποσότητα στον παράμεσο των δαχτύλων, εφαρμόζουμε ταμποναριστά σε όλη την περιοχή κάτω από τα μάτια κάνοντας ελαφρύ μασάζ. Με τον τρόπο αυτόν βοηθάμε στην καλύτερη απορρόφηση της κρέμας και να αποσυμπιέζουμε από τυχόν πρηξίματα.

Serum

Το επόμενο βήμα δεν είναι άλλο από τον βραδινό ορό μας. Διαλέξτε εκείνον τον ορό που ανάλογα με τις ανάγκες σας θα είναι πλούσιος σε ενυδατικά συστατικά όσο και αντιγηραντικά! (είπαμε, εμείς κοιμόμαστε και η τύχη μας δουλεύει!). Δουλέψτε τον καλά στο δέρμα να απορροφηθεί σωστά!

Κρέμα νυχτός

Αφού έχει μπει και ο ορός, αν είμαστε λιπαρές μπορούμε αν θέλουμε κάπου εδώ να σταματήσουμε. Αν ανήκουμε στην κατηγορία της κανονικής ή ακόμα και ξηρής επιδερμίδας, προχωράμε στη χρήση κρέμας νυχτός σε πρόσωπο και λαιμό για την απόλυτη ενυδάτωση.

Για το τέλος μπορούμε να ψεκάσουμε το πρόσωπό μας με ένα ενυδατικό essensce για να κλειδώσουμε όλη την ενυδάτωση που έχει προηγηθεί. Απλώνουμε ένα ενυδατικό lip balm ή lip oil στα χείλη μας και είμαστε έτοιμες να παραδοθούμε στα χέρια του Μορφέα πλήρως ενυδατωμένες και λαμπερές!

Bonus Tip

Ένα μικρό tip για χαλαρό ύπνο είναι να ψεκάσουμε τις μαξιλαροθήκες μας με σπρέι λεβάντας για την απόλυτη χαλάρωση και ηρεμία! Αν θέλουμε να αποφύγουμε την τριβή του προσώπου στο μαξιλάρι και κατ’ επέκταση την εμφάνιση ρυτίδων, δοκιμάστε τις μαξιλαροθήκες από μετάξι!! Κάνει τόσο καλό στην επιδερμίδα, όσο και στο λιγότερο σπάσιμο των μαλλιών κατά τη διάρκεια του ύπνου!

Bonus Tip 2

Καλό είναι το βραδινό skincare μας να γίνεται τουλάχιστον μισή ώρα πριν τον ύπνο και όχι κατευθείαν γιατί όλα τα προϊόντα που τόσο ευλαβικά βάλαμε στο πρόσωπό μας θα έρθουν και σκουπιστούν στο μαξιλάρι μας και θα είναι σαν να μην κάναμε τίποτα ποτέ!!

Love, Eleni!

You may also like