Ντύστε το σπίτι σας γιορτινά και μπείτε για τα καλά στο πνεύμα των Χριστουγέννων!

Ντύστε το σπίτι σας γιορτινά

από τα Χριστούγεννα και η ώρα που το σπίτι μας θα γεμίσει από την στενή και ευρύτερη οικογένεια πλησιάζει. Εκτός από τα βασικά που δημιουργούν τα κατάλληλο εορταστικό σκηνικό που θα μας βάλει στο κλίμα και θα μας γεμίσει χαρά και ελπίδα, το χριστουγεννιάτικο δέντρο δηλαδή, τους Αγιο-βασίληδες τα διακοσμητικά στολίδια και τα αναμμένα κεριά, μερικές πινελιές στο ντύσιμο του σπιτιού θα απογειώσουν το περιβάλλον μας και θα μας βάλουν στο κλίμα της γιορτής για τα καλά!

Continue Reading

Τα μυστικά για μελομακάρονα με σίγουρη επιτυχία

melomakarona

Σαν μητέρα και νοικοκυρά που σέβεται τον εαυτό της οφείλω να φτιάξω και φέτος μελομακάρονα για να μυρίσει το σπίτι κανέλα, πορτοκάλι, γαρύφαλλο, αλλά και για να πλάσουν και τα αγόρια μερικά που περιμένουν πώς και πώς τέτοιες ευκαιρίες για να κάνουν την κουζίνα μπάχαλο και να μαλώσουν σαν τα κοκόρια.
Εντάξει, δεν μπορώ να πω… δεν είμαι και καμία ακαμάτα και κάθε χρόνο κουτσά στραβά τα φτιάχνω και τα τρώμε τι…άλλο να κάνουμε; Επιστρατεύω, φυσικά, όλες τις συνταγές των διάσημων μαγείρων, αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις; Μεταξύ μας, όλο και κάτι θα πάει στραβά.

Continue Reading

Take your makeup off γιατί χανόμαστε!

Take your makeup off

Ένα από τα πράγματα στα οποία είμαι ορκισμένη fan είναι το να ξεβάφομαι ευλαβικά κάθε βράδυ! Ακόμα και εκείνα τα έξαλλα βράδια των 20+ που γυρνούσαμε μάλλον με ένα παπούτσι στο σπίτι μας γιατί το άλλο είχε χαθεί από τον πολύ χορό (ναι ναι η γενιά μας χόρευε !!) πάντα μα πάντα ξεβαφόμουν!

Μυστικά νεότητας

Μυστικά νεότητας

Και ποια γυναίκα πάνω στη γη δε θα ήθελε μεγαλώνοντας να μη φαίνονται τα σημάδια γήρανσης πάνω της ??Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί αυτό το ελιξίριο νεότητας, αλλά υπάρχουν tips που βοηθούν στο να καθυστερήσουν τον ερχομό της…
Είναι πολύ ωραίο πράγμα να μεγαλώνουμε, να γεμίζουμε από εμπειρίες και να ωριμάζουμε μέρα με τη μέρα. Άλλωστε, η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός..το πώς αισθανόμαστε μετράει.

Πώς μπορούμε, όμως, να επιβραδύνουμε το πέρασμα του χρόνου από την επιδερμίδα μας?

1 4 5 6 7 8 12